2.7. 2013

Živí mrtví se došourali k osmému dílu, kde jich řada padne

Živí mrtví se došourali k osmému dílu, kde jich řada padne

Postrádají končetiny i některé životně důležité orgány, nemohou si však stěžovat na nedostatek fanoušků a mediálního zájmu. Televizní seriál s pochodujícími mrtvolami patří v domovské Americe k nejsledovanějším, komiksové sešity k nejprodávanějším. V Čechách se ukazuje, že jsou Živí mrtví Zrozeni k utrpení.

The Walking Dead patří k popkulturním fenoménům. Komiks a veleúspěšný televizní seriál resuscitovaly masový zájem o postapokalyptické světy zabydlené mrtvolami, které se postavily na nohy a pudově se vrhají po živém mase. Za první číslo sešitovky z roku 2003 v původní hodnotě třech dolarů dnes dávají sběratelé stovky a tisíce dolarů, stanici AMC si pravidelně ladí miliony diváků. Příběhy šerifa Ricka Grimese, který putuje zdecimovaným prostředím ve společnosti své ženy, syna a skupiny dalších přeživších, je možné sledovat i v lokalizované verzi na tuzemských kanálech a u nakladatelství Crew.

Přestože hraná forma nepostrádá napětí, dějové zvraty a explicitní záběry zombie čistek, jde o relativně pohodovou záležitost oproti původní komiksové předloze. U scenáristy Roberta Kirkmana a kreslíře Charlese Adlarda si nikdy nemůže být čtenář jistý, kam se stočí události. Žádná z postav není nedotknutelná, každý může zemřít nebo se během několika vteřin stát nadobro mrzákem. Snadno se o tom lze přesvědčit osmým souborným svazkem Zrozeni k utrpení, kde se uzavírají dlouhodobé peripetie s psychopatickým Guvernérem.

Opět je přítomná exploatační vendeta balancující na hranici snesitelnosti, opět se čtenáři dočkají šokantních zvratů, které radikálně pozmění následující dění. Nemilosrdným zacházením s charaktery se ostatně udržuje napětí i čtenářský zájem, jelikož se postavy nemusí zákonitě dostávat z jednoho místa na druhé. Komiksová série Živí mrtví je vystavěna na svěžím nápadu, že začíná tam, kde většina zombie filmů končí. Hlavním úkolem postav je zkrátka přežít a být v bezpečí. Což v komunitě, kde postupně všichni ztrácí značnou část lidství, patří k vypečeným povinnostem.

Stále jde o jednu z mála řad, kde pokaždé netrpělivě vyhlížíte pokračování. To, co v budoucnu uvidíte, nebude nic pěkného, ale je lákavé zjistit, do jakých krajností ještě Kirkman s Adlardem přeživší zatáhnou. Po Zrozeni k utrpení se situace nemění - budete chtít další svazek, který by měl vyjít v druhé půlce letošního roku. Nejlépe hned.

Živí mrtví 8: Zrozeni k utrpení, scénář Robert Kirkman, kresba Charles Adlard, překlad Martin D. Antonín, nakladatelství Crew, 2013, 136 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.