28.3. 2013

Zelená je tráva, Green Lantern to je hra

Zelená je tráva, Green Lantern to je hra

V roce 2011 se přidal k záplavě komiksových adaptací film Green Lantern. Přestože se z něho vyklubal komerční propadák, i jeho natočení přispělo k tomu, aby u nás dostal intergalaktický ochránce zelenou v komiksové podobě. Pod názvem Pomsta Green Lanternů vyšel nedávno další svazek.

Specifikem superhrdinského komiksu Green Lantern, jehož historie sahá do 40. let 20. století, je enormně rozsáhlý vesmír, ve kterém se postavy pohybují. Univerzum se skládá ze stovek světů, jež jsou zabydleny rozmanitými rasami s leckdy diametrálně odlišnými motivacemi. Bezpečnost napříč galaxií zajišťuje Sbor Green Lanternů, vesmírných policistů s magickými prsteny, které nositelům umožňují na chvíli zhmotnit, cokoliv si přejí

S těmito základními informacemi jsou čtenáři, předpokládám, obeznámeni, ale kdo zvládne vyjmenovat alespoň tři typické protivníky? U Batmana vysype i nekomiksové publikum třeba půl tuctu jmen. Série se zelenými lucernami ale nemá natolik ikonické a profláklé charaktery, aby mohl každý tvůrce snadno naskočit a pustit se do díla. Scenárista Geoff Johns tedy nebyl v záviděníhodné situaci, když v novém tisíciletí dostal za úkol usměrnit pozemského Green Lanterna Hala Jordana, toho času überzáporáka se sklony mordovat vlastní spolupracovníky a přátele.

V Pomstě Green Lanternů se pokračuje v renovaci pochroumané mytologie i ústředního hrdiny. Johns ví, co od něho mladá generace očekává. Sebevědomě na stránky hází prostřednictvím solidních komiksových řemeslníků (Carlos Pacheco, Ethan Van Sciver, Ivan Reis) spektakulární bitky, do nichž zapojuje řadu starých známých. Během pestrobarevných akčních scén se navíc prohlubuje Jordonova psychika. Není to jednorozměrný frajírek. Rezonují v něm předchozí události a během spolupráce s Batmanem a Green Arrowem na povrch přirozeně vyplouvají jeho charakteristické rysy.

Opakuje se však základní problém jako v případě minulého dílu Žádný strach. V češtině nevyšel svazek Green Lantern: Rebirth, který je záchytným bodem pro nováčky. Bez jeho znalosti se z Pomsty Green Lanternů pravděpodobně stane těžko pochopitelná a uchopitelná změť hezkých obrázků. Přestože jde o hravé čtení, Green Lantern si bez silného vnitřního zaujetí bude v konkurenci Ultimátního komiksového kompletu složitě hledat věrnou čtenářskou základnu napříč nezletilou cílovkou.

Green Lantern: Pomsta Green Lanternů, scénář Geoff Johns, kresba Carlos Pacheco, Ethan Van Sciver, Ivan Reis, překlad Richard Klíčník, nakladatelství BBart, 2013, 176 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.