30.7. 2013

Vějíř poskytuje azyl komiksovým tvůrcům

Vějíř poskytuje azyl komiksovým tvůrcům

Reprezentativní almanach tuzemské komiksové tvořivosti se dočkal páté inkarnace. V novém Vějíři jsou zastoupeni oblíbenci z minulých ročníků i neokoukané tváře, které svůj inspirační zdroj nachází v japonské manze.

Fanoušci mangy neboli japonských komiksů se již nemusí omezovat na kvalitativně různorodé neoficiální překlady nebo anglické verze oblíbených sérií. Vychází u nás akční Bleach a Naruto, hororová Spirála, rozjuchaná Hetalie nebo postmoderní detektivka Death Note, což je oproti nepříliš vzdálenému vydavatelskému vakuu citelný pokrok.

Značná aktivita je patrná také ze strany čtenářů, jelikož vyšel pátý Vějíř, který nabízí prostor začínajícím i pokročilým autorům. Publikovat v něm mohou všichni, jejichž tvůrčí podnět vychází z Japonska. Profesionálně zpracovaný sborník nemá jiný sjednocující prvek, s inspirací v zemi vycházejícího slunce se proto nakládá velmi volně. Cílem je jasně vyjádřená „radost z tvorby a radost ze čtení“, čímž před čtenářem leží obsáhlá kniha s nesestřelitelným konceptem. Výtky by se totiž musely roztříštit do osobních preferencí, které bez zohlednění určitých faktorů postrádají význam.

Vějíř obsahuje devatenáct povídek rozličných žánrů a kresebných stylů. Přítomné jsou příběhy, které hravě nakládají s komiksovým okénkem ve scottpilgrimovském vizuálu, kouzelně pohádkové příspěvky o tom, co se děje pod postelí, i brakové horory o brakových hororech.

Sborník české mangy pro rok 2013 zastává funkci výkladní skříně a místa k prezentaci. Tvůrci jsou odměněni možností vidět svůj výtvor na papíře, čtenáři zase silnou koncentrací komiksových tvůrců a širokým spektrem způsobů, jak lze pracovat s komiksovým médiem. Kdo by se chtěl k záslužné publikaci připojit, ať sleduje oficiální stránky vydavatelství Kobuta.

Vějíř - Sborník české mangy 2013, scénář Gobloch, Antonín Tesař, Martin Strolený, Suwi, Jana „Yuffie“ Kilianová a další, kresba Lysandra, Jiří Tesař, Jana „Yuffie“ Kilianová, Jan „Arenoth“ Vohlídal a další, nakladatelství Kobuta, 2013, 256 stran.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.