7.11. 2012

Tvorba Jana Švankmajera se zabydlela U Kamenného zvonu

Tvorba Jana Švankmajera se zabydlela U Kamenného zvonu

Legendární filmař a výtvarník se dva roky před osmdesátými narozeninami dočkal výstavy, která předvádí jeho rozsáhlé a mnohostranné dílo. Zjistěte, jaké jsou Možnosti dialogu Jana Švankmajera.

Z názvu Možnosti dialogu - Mezi filmem a volnou tvorbou je možné odvodit, že se retrospektiva nezaměřuje výhradně na nejznámější filmy uznávaného českého surrealisty. V Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí vznikla díky Galerii hlavního města Prahy celistvě koncipovaná přehlídka Švankmajerových prací. Poukazuje se především na nedělitelnou spjatost jeho snímků s ostatními výtvarnými projevy, ať již jde o kresby, koláže, frotáže či objekty.

Výstava odhaluje kritiku současné civilizace a společnosti, nabádá k svobodnému hraní a prozkoumávání snů, odkrývá konstantní témata jako dětství, jídlo nebo erotismus. Zároveň se upozorňuje na inspirační zdroje i důležitost spolupráce s manželkou Evou. Osobitá poetika Jana Švankmajera uchvátila mnoho světových umělců. James O´Barr během své říjnové zastávky v Praze nezapomněl zmínit, že mistrova tvorba patří k jeho oblíbeným. Výstava trvá do 3. února 2013.

Vstupné: 120,- Kč dospělí / 60,- Kč studenti, senioři


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.