27.3. 2013

TED – věda i umění na dlani

TED – věda i umění na dlani

Možná už jste se s termínem TED, TED konference nebo TED Talk už někde setkali, možná je pro vás úplně nový a možná je to starý známý. Pokud patříte do kategorie první nebo druhé, je to obrovská škoda! Pojďme se společně mrknout, o co zatím přicházíte, a položit základy nové závislosti :-)

TED: Ideas Worth Spreading

TED je konference, která se každoročně koná ve Spojených státech. Je zajímavá tím, že se nijak nespecializuje, ale naopak na ní najdete ty nejvýznamnější zástupce mnoha a mnoha oborů. A každý z nich má osmnáct minut na to, aby posluchačům řekl to nejdůležitější. Témata jsou opravdu pestrá – od krys diagnostikujících tuberkulózu přes letadla po motivaci, hudbu, orgasmus nebo vnímání štěstí. Své si najde každý, a vzhledem k množství příspěvků je skoro nemožné se nudit. Vzhledem k tomu, že se na konferenci asi jen tak nedostanete, mrkněte na stránky http://www.ted.com/ a v poklidu se ponořte do přednášek podle svého gusta.

Přednášky vtipné, zajímavé a chytlavé

Všechny přednášky na stránkách najdete přehledně seřazené a s anglickými a často i českými titulky. Brouzdat můžete jak po tematických kategoriích, tak třeba podle oblíbenosti, sledovanosti nebo hodnocení. Minimálně videa ze špiček žebříčků se zpravidla vyplatí shlédnout i v případě, že vás obor úplně netankuje – dost možná totiž zjistíte, že řečník je tak zábavný a zajímavý, že vás snadno strhne – a alespoň si rozšíříte obzory.Přednášky mají délku tak akorát k obědu nebo na krátkou pauzu, takže vám pomohou příjemně vyplnit den – ale pozor, jakmile se do toho pustíte, je taky dost možné, že vás TED bude stát minimálně jednu spánkovou deprivaci. Spíš víc.

TEDx v českých regionech

Velký, klasický TED má ale ještě menší, stejně zajímavé brášky. Ty se pořádají nezávisle v mnoha zemích světa. A právě teď se jich několik chystá i u nás – namátkou třeba TEDx v Praze, Brně či Hradci Králové. Regionální konference jsou samozřejmě menší a zpravidla mají jedno hlavní téma, kterého se přednášky týkají. A co je důležité – pro nás jsou rozhodně mnohem dostupnější. Takže pokud se o vědu a umění alespoň trochu zajímáte, neváhejte a zasolujte, kdy nějaký ten TEDx bude i ve vašem okolí. Určitě nebudete litovat!


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.