18.3. 2013

Supermanův Utajený počátek se dávno profláknul

Supermanův Utajený počátek se dávno profláknul

Na 20. června se chystá premiéra dalšího filmu o jednom z nejuznávanějších superhrdinů všech dob. Čekání na nového Supermana si můžete zkrátit komiksem, který má údajně poskytovat ucelenou genezi Kal-Ela pro současné čtenáře. Jsou to ale zbytečně silácké řeči.

Zrod posledního syna Kryptonu byl na komiksových stránkách zpracován mnohokrát. Namátkou se dá zmínit Superman: The Man of Steel Johna Byrna z roku 1986 nebo Superman: Birthright Marka Waida a Leinila Francise Yu z roku 2003. Zatímco starší kolega je z dnešního pohledu již archaický kousek, Birthright stále naplňuje parametry řádné superhrdinské zábavy po vizuální i narativní stránce. Ctí klasiku a zároveň mytologii aktualizuje o nové nápady. Jde o soudržný zrod hvězdy s eSkem na hrudi, který potěší ostřílené harcovníky i srozumitelně zaškolí naprosté nováčky. Což by měl být základní cíl tvůrců nových předělávek.

Utajený počátek, kterým se nakladatelství DC Comics prsí, že by mělo jít o definitivní převyprávění Supermanova začátku pro moderní éru, ale připomíná nepříliš konzistentní slepenec ozkoušených prvků. Najdeme zde pasáže u Kentových i školní trable, které se vykously ze seriálu Smallville, setkání s Legií superhrdinů pro fanoušky, jež vědí, co se bude dít v budoucnu, i přílet hafana Krypta pro nejzasvěcenější. Objeví se také ikonická scéna zachycení helikoptéry z prvního Supermana Richarda Donnera. Na film z roku 1978 ostatně odkazuje i vizuální podoba centrálního hrdiny, jelikož obličej Clarka Kenta vymodeloval kreslíř Gary Frank očividně dle Christophera Reeva.

Na odkazech pro poučené by samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby je scenárista Geoff Johns řádně propojil s veškerým děním. V tom však není zcela přesvědčivý. Určité základní otázky, které se váží k postavě Supermana a jeho úhlavním protivníkům, zůstávají překvapivě nevysvětlené. Není jasné, jak vypadá planeta Krypton, odkud pramení zloba Lexe Luthora, ani co vedlo Supermana k odchodu do Metropolis.

Geoff Johns zřejmě počítal s tím, že zrod ikonického hrdiny stejně všichni znají, a tak ho koncipoval jako slepenec narážek. Celkové vyprávění je však sterilním úvodem bez prokreslených charakterů. V takové podobě se dere na mysl, že jedinou motivací pro vznik Utajeného počátku byla zřejmě výplatní páska. Johns vytvořil produkt na zakázku, který obsahuje několik vypečených cheesy momentů (vznik Parasita kousnutím do radioaktivního koblížku snad ani nemůže být myšlen vážně), ale nezamaskuje, že je vlastně zbytečný.

Superman: Utajený počátek, scénář Geoff Johns, kresba Gary Frank, překlad Martin D. Antonín, nakladatelství BBart, 2013, 224 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.