19.3. 2013

Spring Breakers: Večírky drtí holky od Disneyho

Spring Breakers: Večírky drtí holky od Disneyho

Čtveřice dívek vyráží na divoké prázdniny západních krajin, které jsou pod vedením Harmonyho Korina střetem líbezně dekadentní fantazie s bolestivou realitou.

Jarní prázdniny probíhají v Americe trochu jinak než u nás. Zatímco čeští středoškoláci zaplní sjezdovky a užijí si trochu srandy, za mořem vyráží mládež na Floridu, kde se pár dní topí v alkoholu a dalších podpůrných prostředcích. Stačí se podívat na Spring Breakers. Ačkoliv by se však dle reklamních materiálů mohlo zdát, že půjde o standardní přehlídku spoře oděných dívek a akce, to vše dávkované v hollywoodsky puritánském množství, skutečnost je jiná.

Všestranný tvůrce Harmony Korine patří totiž k význačným nezávislým tvůrcům. V Gummo nechal topit koťata, v Kids sledoval newyorské teenagery posedlé sexem a drogami, ve Vojížděčích vodpadků ukázal mimo jiné, ano, ojíždění odpadků. Do Spring Breakers sice obsadil komerční hvězdy, mezi nimiž vynikají disneyovské holčičky Vanessa Hudgens, Selena Gomez a Ashley Benson, ale ponechal si osobitý výraz.

Školní dovolená plná kokainu, chlastu, promenádování v bikinách a flirtování je proto natolik okázalá, že neslibuje obyčejné kochání se ženskými křivkami. Film je záměrně repetitivní, nabízí sexuální napětí, čelní nahotu i detaily na pozadí, míchá záběry vytvořené profesionální technikou se záběry amatérsky nekvalitními. Korine jakoby zveličoval to, co si divák podvědomě přeje (v trailerech a na plakátech účinkují takřka výhradně holky v plavkách), aby zpětně zhodnotil, zdali se kvůli tomu náhodou necítí provinile.

Film Spring Breakers zaplňují scény, u nichž je těžké rozeznat, zdali jde o špinavou a šílenou realitu nebo sen. Fantazie proniká do skutečnosti a naopak, vzájemně se obě fáze prolínají, čemuž odpovídá i formální stránka. Kamera taktéž překonává určité hranice - plíží se nad hladinou bazénu, ale noří se také do vody.

Snímek s holkama od Disneyho a Jamesem Franco, jehož roli inspirovali rappeři Riff Raff a Dangerous, má co nabídnout. V divokých prázdninách hledá Korine cosi transcendentálního, bizarně využívá skladby Britney Spears a používá motivy ze svých předchozích filmů. Americký filmař si umí zkrátka i s proslavenými tvářemi udržet specifický styl a výraz.

Spring Breakers nastupují do tuzemských kin 21.března.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.