19.4. 2013

Šmejdi otřásají českými kiny

Šmejdi otřásají českými kiny

Máte pevné nervy? Pak vyražte do kina na dokument o předváděcích akcích pro seniory, nazvaný příznačně Šmejdi. Autorky Silvie Dymáková a Romana Mazalová objížděly předváděcí akce a skrytou kamerou natáčely dění v sálech. A je to drsná podívaná.

Agrese a nátlak na předváděčkách

Chování pořadatelů přesahuje veškeré meze nejen slušnosti, ale běžného, lidského chování. Není výjimkou, že důchodcům kromě lhaní a manipulace také vyhrožují, zesměšňují je a jsou na ně hrubí. Vyhrožují, že jim nedají oběd, že je neodvezou zpátky domů, v jednom případě se dokonce snažili zabránit první pomoci u seniora s infarktem. Pokud jste měkčí povahy nebo ve vás představa, že tohle by nějaký kravaťák provedl i vaší babičce, naplňuje nekontrolovatelným běsem, možná se raději spokojte jen se všeobecnými informacemi a do kina se nevydávejte.

Každá rada drahá

Součástí filmu jsou pak nejen záběry z předváděček, ale také vstupy právníků a rady, jak se bránit, pokud už máte hrnce nebo zázračné deky doma. Smutnou skutečností ovšem je, že obrana není jednoduchá – podvodné firmy mají své postupy i smlouvy velmi dobře promyšlené, a tak už se v mnoha případech nedá dělat nic. A když už jde do tuhého, tak firma zkrátka zanikne a druhý den může začít zvesela okrádat pod jiným jménem.

Hrnce a zázraky za desítky tisíc

Krom obchodních praktik si autorky zblízka posvítí i na samotné zázračné produkty. Jak vás asi příliš nepřekvapí, zázraky a kouzla se nekonají – podle analýz zpravidla jde o úplně obyčejné nádobí či spotřebiče za směšné ceny. V dokumentu se také objeví šéf Pražského kulinárního institutu Roman Vaněk, známý svým pořadem Peklo na talíři. Celkem vzato jde o podávanou sice drastickou, ale poučnou – vy jste se nejspíš na předváděčku v dohledné době nechystali, ale pro jistotu s sebou do kina vezměte i své prarodiče a zajistěte jim i sobě, že u vás doma se žádné zázračné šmejdy válet nebudou.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.