9.4. 2013

Richard Gere se opírá o Smrtelné lži, prospívá mu to

Richard Gere se opírá o Smrtelné lži, prospívá mu to

Prakticky neznámý polský režisér Nicholas Jarecki natočil důmyslný thriller z finančního prostředí, který bohaté zobrazuje jako ryzí pragmatiky. Snímek s uvěřitelnými charaktery je od 4. dubna v českých kinech.

Pryč jsou ty časy, kdy Richard Gere v roli zámožného finančníka lezl po požárním schodišti za princeznou Vivian. Ve filmu Smrtelné lži má americký herec loajální manželku, spokojenou rodinu, atraktivní milenku a balík peněz získaných mimo jiné úspěšnými spekulacemi na trhu s nemovitostmi. Robert Miller prožívá, jak se zdá, zlatá šedesátá, což jen podtrhuje blížící se prodej podniku, za který by měl majetný podnikatel získat dalších pár set milionů. Ve skutečnosti jde ale o částečnou masku před okolím. Firmu totiž prodat musí, aby splatil dluhy a zaplnil díry vytvořené podvodnými aktivitami. Navíc během jízdy se svojí milenkou nabourá, dívka zemře a Robert uteče z místa činu.

Tímto způsobem se roztočí kola thrillerové a detektivní zábavy, která do centra staví arogantního defraudanta. Robertovi peníze upravily systém etických hodnot, a tak ani jednou nezapochybuje o tom, že by snad dělal špatnou věc. Režisér a scenárista Nicholas Jarecki ho vykresluje jako profesionála, který zná komplexní pravidla finanční hry, proto je u něho zcela logické, když hodlá partii dohrát za každou cenu.

Nejen Robert je ale ve Smrtelných lžích tím, kdo před okolím nosí klamavou škrabošku. Takřka všichni lidé na vysokých postech se od ostatních distancují určitou přetvářkou, které se zbavují pouze v případech, kdy z toho mohou významně profitovat, nezávazně se pobavit nebo jim nic jiného vlivem vnějších okolností nezbývá. Smrtelné lži ukrývají kritické štouchance vůči kapitalistickému systému, Jarecki se však nenechá strhnout do karikaturní polohy. Chybují i policejní složky, takže nelze hovořit o černobílém náhledu na svět.

Smrtelné lži jsou solidním autorským filmem, který táhnou především herecké výkony a pružný titulní hrdina. Přestože je detektivní linie relativně matná, Jarecki pokaždé včas přepne k machinacím Roberta Millera, u něhož diváka až do poslední chvíle láká zjištění, zdali se z případu vyseká nebo ne.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.