26.4. 2013

Pomozte s překladem nového Star Treku!

Pomozte s překladem nového Star Treku!

Znáte Star Trek, máte ho rádi a už se nemůžete dočkat, až se nový film objeví v kinech? Zkraťte si čekání pomocí při překladu! Titulky ke snímku s názvem Do temnoty překládá ostřílený matador František Fuka (a nám všem se ulevilo, že to nebude střílet od boku nějaký diletant), který se snaží krom správnosti překladu udržet také jeho konzistenci, a proto prosí o pomoc všechny fanoušky, kteří mají k tématu co říct.

Otevřeno všem

O překladu se diskutuje na Google plus ve skupině, kam se může přidat každý. Už teď tam najdete přes osmdesát fanoušků, včetně Davida Bursy, kterého si, pokud jste Star Trek sledovali i na České televizi, budete pamatovat ze závěrečných titulků jako „poradce“. A právě jemu můžeme poděkovat za výrazné zlepšení překladu Star Treku v posledních letech, takže budete rozhodně v dobré společnosti.

Ztraceno v překladu

V čem je u českého překladu Star Treku, který se u nás už vysílá a vydává spousty let, vlastně problém? Jednoduše řečeno v tom, že po dlouhou dobu bylo televizi i překladatelům úplně šumák, co se jak překládá. Takže v jednom díle měla loď hyper pohon, v druhém nadsvětelný pohon, v třetím warp. A nešlo zdaleka jen o technoblábol – první série Voyageru na České televizi uváděly soudné diváky doslova v úžas. Například v prvním díle zazní věta „Když nejste nesmrtelní, tak nejste nic“. Nejen, že nedává smysl sama o sobě, ale navíc se absolutně nehodila do kontextu, takže divák jen zíral a přemítal, co že to je za hlubokou filosofii, že mu tak uniká. Záhada vyšla najevo po shlédnutí originálu, kde věta zní: „You are nothing, if not persistent“ – tedy postava komentuje pozoruhodnou vytrvalost, s níž ho posádka otravuje. A podobných perel se najde nesčetně. Teprve postupem času se začala lepšit, a teď už se zdá, že si Star Trek naštěstí vydobyl lepší nálepku než jako „brak pro huberťáky“ a můžeme se konečně těšit na kvalitní kousky. Star Trek 11 mezi ně už koneckonců bez debaty spadá.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.