11.8. 2013

Perníkový táta vaří závěrečných osm epizod, drogová jízda končí

Perníkový táta vaří závěrečných osm epizod, drogová jízda končí

Na televizních obrazovkách jen těžko naleznete více pohlcující seriál, než je americký Perníkový táta - Breaking Bad. Kritiky i diváky velebená cesta za zajištěnou rodinou má před sebou finálních osm zastávek.

Perníkový táta vysílaný od roku 2008 na stanici AMC nasbíral desítky nominací na nejrůznější ocenění včetně Zlatých Globů. Desítky jich také proměnil. Americký cech scenáristů ho umístil do žebříčku 101 nejlepších seriálů všech dob, konkrétně na 13 místo. Oblíbená a uhrančivě věrohodná proměna středoškolského učitele chemie v divokého a nezlomného vařiče metamfetaminu se završí druhou polovinou páté sezóny, která se v zámoří začne vysílat tuto neděli 11. srpna.

Jak seriál Breaking Bad prozradil na úvod první série, padesátníka Waltera Whita přivedla na scestí diagnostikovaná rakovina plic. Lékaři mu odhadli několik měsíců života s maximem kolem dvou let, což v doposud klidném a bojácném otci od rodiny otevřelo stavidla. Proč také váhat a něčeho se obávat, když je konec nemilosrdně nalinkován? A kde vzít rychle peníze na drahou léčbu a zajištění rodiny? Profesionální chemik přemluví svého bývalého žáka a příležitostného drogového dealera Jesseho Pinkmana, aby s ním šel do bláznivého byznysu s pervitinem. Walter bude vyrábět kvalitou bezkonkurenční produkt, Jesse se postará o jeho distribuci.

Z nervy drásajících problémů, jak nenápadně rozjet ilegální kšeft, se postupně stávají titěrné malichernosti v porovnání s konflikty s drogovými kartely, policejním čmucháním a praním špinavých peněz, s nimiž se musí Walter s Jessem brzy vypořádávat.

Zatímco standardně bývá u amerických seriálů titulní postava neměnná, vývojově zamrzlá, aby se kolem ní v případě diváckého úspěchu dala vybudovat nekonečná síť příběhů, v Breaking Bad podstupuje Walter propracovanou transformací. Čestný génius nejprve budí svým osudem soucit, každý díl z jeho charakteru však plynule a uvěřitelně vytesává krále podsvětí, který si kvůli dosažení cílů umí ušpinit ruce. Děsivý přerod člověka s nejlepším perníkem široko daleko je radost sledovat i z toho důvodu, že se zde stírá hranice mezi fanděním kladné postavě ve vyhrocené situaci a nadšeným očekáváním, zdali bude zlosyn dopaden.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.