21.2. 2013

Oscarová noc se blíží, nejvyšší čas najít si favority

Oscarová noc se blíží, nejvyšší čas najít si favority

Pokud milovníci filmu a přátelé drobného hazardu ještě nezaskočili do sázkových kanceláří, mají poslední příležitost. Z neděle na pondělí se odehraje slavnostní předávání nejprestižnějších filmových cen.

Jednomu z favoritů na výhru zlatého plešouna jsme se již věnovali. Papermana, který soutěží v kategorii krátkých animovaných filmů, uvolnilo studio Disney široké veřejnosti. Tipnout si na jeho vítězství není od věci, ale pobočky tuzemských sázkovek pokrývají pouze „důležitější“ kategorie. A jací vítězové se dají odhadovat právě z hlediska kurzů?

Filmem roku by se mělo stát s jasným přehledem Argo Bena Afflecka, které posbíralo sošky a plakety na ostatních filmových ceremoniálech. Kdo se ale zaměří na statistiku, odejde s výsledkem, že by měl snímek o svérázné záchranné akci šesti Američanů z Iránu ostrouhat. Zatím pouze třikrát v historii se totiž stalo, že by vyhrál titul, který nemá nominovaného režiséra. A Ben Affleck nominován nebyl. O překvapení tedy nemusí být nouze.

Ještě větším trhákem by však bylo, kdyby nahého rytíře nezískal Daniel Day-Lewis za roli šestnáctého amerického prezidenta ve filmu Lincoln. Kurzy ho jasně favorizují, přesto se nedá říci, že by si takový Joaquin Phoenix za pokrouceného Freddieho z Mistra Oscara nezasloužil. Byl by to příjemný šok.

Jistotou se zdají být také herečky - ve vedlejší roli Anne Hathaway za přesvědčivý rozklad matky, která vnějšími okolnostmi sešla na scestí, a v hlavní roli Jennifer Lawrence za vdovu, která ztrátu milovaného vyrovnává sexem ve filmu Terapie láskou.

Nejméně čitelné se zdají být kategorie animovaných filmů a herců ve vedlejší roli. Vyhraje Tommy Lee Jones nad Christopherem Waltzem? Vyfoukne jim cenu legendární Robert De Niro? Získá plešouna pixarovská Rebelka nebo hravý herní svět Raubíře Ralfa? Uvidí se během noci z neděle na pondělí. Večerem bude provázet Seth MacFarlane (tvůrce Family Guye a Teda), který doufejme nebude sešněrován puritánskými pravidly a dovolí si nějaký ten štiplavý bonmot. Přímý přenos můžete s českým komentářem sledovat tradičně na HBO, případně se zkusit probojovat do kina Světozor, kde proběhne Oscarová noc 2013.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.