21.10. 2013

Nemáte co číst? Pusťte se do Merde!

Nemáte co číst? Pusťte se do Merde!

Nebojte se, nepodsouváme vám tu žádné fekální radovánky – jen trochu neškodné, zábavné literatury. Dny se pomalu krátí, večery prodlužují a venku začíná být počasí, které přímo láká k zavrtání pod dekou s nějakou dobrou knížkou. A Merde! je tip hned na několik z nich.

O co jde?

Merde! a jeho následovníci popisují život cizince (konkrétně tedy Angličana) v Paříži a Francii obecně. Líčí jeho boje s francouzskou byrokracií, politiky, francouzsko-anglickou komunikací i patálie s vášnivými Francouzkami, za nimiž (a jejich údajně nádherným spodním prádlem) se autor především přistěhoval. To vše s dobrým pozorovacím talentem a koňskou dávkou sarkasmu a ironie, takže nudit se rozhodně nebudete.

Pětkrát po uši v merde

Původní román měl takový úspěch, že mu postupně přibyla hned čtyři pokračování, a to Už zase skáču přes Merde!, Celkem jde o Merde, Merde Impossible a Faktor Merde. Postupně se v nich seznámíme s Paříží, francouzskou mentalitou, která zahrnuje laxní přístup k práci, předbíhání ve frontách, stávky, nabručené číšníky a všudypřítomnou erotiku, venkovem a jeho specifiky a podíváme se i do Ameriky a užijeme něco akce po vzoru Jamese Bonda. A jako bonus vyslechneme poezii, o jaké se vám ani nesnilo (tedy doufáme).

Proč ano a proč ne

Jednoznačné ano jde za vtipem a výstižností – minimálně první díl by měl být povinnou četbou před návštěvou Francie. Bohužel s dalšími a dalšími díly je trochu znát, že se autor opakuje a snaží se proto víc přitlačit na pilu, aby děj oživil, ale někdy je to prostě příliš. Zatímco v Paříži se budete dobře bavit, na venkově nepokrytě chechtat, v Americe už nejspíš trochu ochladete a bondovka mezi svatbou a jesetery už na více místech skřípe. Jakmile se však vrátíme na známou půdu zpátky do Paříže, hned nastanou zase umírněnější časy. Ideální tedy je číst (nejlépe popořadě, protože byť děj navazuje jen velmi volně, přecejen si v těch sexy Francouzkách uděláte trochu zmatek), ale nezahltit se a nepřelousknout celou sérii na jeden zátah. Zařadíte-li mezi jednotlivými díly pauzy, dobrou zábavu si zajistíte na mnoho hodin.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.