21.5. 2013

Návykové koblížky i šprti, Simpsonovi baví také v komiksu

Návykové koblížky i šprti, Simpsonovi baví také v komiksu

Homer tloustne, děda senilně blábolí a nejnovější komiksový svazek se sympaticky žlutou rodinkou ukazuje, že Simpsonovi umí rozesmát i mimo televizní obrazovky. Komiksový úlet stojí za pozornost.

Komiks Simpsonovi / Futurama: Propletená lapálie v loňském roce názorně demonstroval, jak lze z převodu oblíbených animovaných postaviček do papírové podoby udělat reprezentativní událost. Technicky vypiplaná publikace s pevným pouzdrem a řadou bonusů si jasně říkala o umístění v předních liniích knihoven a desítkami odkazů prověřila vědomosti čtenářů.

Souborný svazek Simpsonovi: Komiksový úlet, který obsahuje sešity 36 až 42 pravidelné simpsonovské řady, se sice nemůže chlubit výpravným pojetím, obsahově však nabízí srovnatelně chytlavé množství parafrází, narážek a pastišů na sféru umění, popkultury, historie a samozřejmě springfieldských reálií. Scenáristé, mezi nimiž nechybí ani Ian Boothby, který stojí za zmiňovanou Propletenou lapálií, na stránky sází všeobecně známé obrazy od vojáků vztyčujících americkou vlajku na Iwodžimě po čokoládovnu Willyho Wonky. Vyprávění staví také na řádově promyšlenějších základech. Příběh Rozum a cenzura například připomene 50. léta minulého století, kdy bylo v zámoří kvůli obavám z násilností v komiksech zakázáno vydávání titulů s obskurním obsahem, aby z dětí nevyrostli chuligáni.

Vedle kvalitativně různorodého odkazování je nejnovější komiks z města Springfieldu prošpikován kouzelně absurdní a obstojně nahláškovanou řachandou. Jednotlivé zápletky o tom, jak si čtyřprsté postavičky vytvoří závislost na koblihách nebo jak se Homer stane televizní hvězdou, jsou přitom dostatečně rozehrané a dávají smysl, což přeci jen nebylo vždy u předchozích dílů pravidlem. Komiksový úlet reprezentuje další doplněk k seriálovému fenoménu, ze kterého je patrné, že si s ním autoři vyhráli a nebrali ho pouze jako cestu ke splacené hypotéce.

Simpsonovi: Komiksový úlet, scénář Ian Boothby, Doug Tuber, Bill Morrison, Billy Rubenstein a další, kresba Phil Ortiz, Julius Preite, Scott Shaw, James Lloyd a další, překlad Petr Putna, nakladatelství Crew, 2013, 174 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.