3.2. 2013

Nastražte ušiska, vyšel barevný Usagi Yojimbo

Nastražte ušiska, vyšel barevný Usagi Yojimbo

Oslava pětadvacátých narozenin Miyamota Usagiho vyžadovala speciální dárek, Stan Sakai proto fanouškům nadělil první celobarevný příběh chlupatého ronina. O rozbalení se hlásí i česká verze.

Komiksová série Usagi Yojimbo se odehrává v Japonsku 17. století, kdy doznívají občanské války. Nový šógun sice dosedl na trůn, čímž skončily krvavé boje o mocenský post, ale mnoho samurajů ztratilo svého pána. Začali se živit okrádáním prostých vesničanů, případně za úplatu chránili každého, kdo si to mohl dovolit. Stan Sakai zaplnil kruté prostředí výhradně antropomorfními zvířaty, přičemž do pozice ústředního hrdiny obsadil králíka Miyamota Usagiho, který během svého putování pomáhá potřebným a zdokonaluje své duchovní a bojové schopnosti.

V albu Yokai se dlouhouchý ronin připlete do procesí démonů, nestvůr a duchů japonského folklóru, kteří se shromažďují jednou za sto let, aby se pokusili dobýt Japonsko. A jelikož je tradiční mytologie v zemi vycházejícího slunce bohatá na bizarní stvoření, jde o průvod stejně nebezpečný jako ztřeštěný.

Sbírka rozpustilých bytostí patří mezi hlavní atrakce veskrze přímočarého a rychle ubíhajícího příběhu (klasický Usagi má v průměru pět nebo šest panelů na stránku, Yokai pracuje se třemi či čtyřmi). Přítomny jsou potvory jako rokurokubi s roztažitelným krkem, želví vodník kappa, který rád okurky a lidskou krev, nebo hopsající noha sansho se střapatou kšticí.

Prostor pro velké barevné plochy vytváří nejen nižší koncentrace panelů, ale taktéž méně detailní kresba tužkou. Pestrobarevný speciál je rozjuchanější a infantilnější než běžné souborné svazky, určitá uvolněnost je však na místě. Jde o album oslavující ušatého sympaťáka, o dárek k pětadvacátému výročí, čemuž odpovídá i reprezentativní vydání v pevných deskách se stříbrnou ražbou.

Usagi Yojimbo: Yokai, scénář a kresba Stan Sakai, překlad Ľudovít Plata, nakladatelství Crew, 2012, 64 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.