29.5. 2013

Manželka 22 – svěží ženská novinka

Manželka 22 – svěží ženská novinka

Zaznamenali jste román Manželka 22? První kniha z edice jménem Inteligentní romány pro inteligentní ženy vzbudila patřičný rozruch, a tak jsme se rozhodli prozkoumat, jestli opravdu stojí za to. K čemu jsme došli?

Manželka příjemná a střízlivá

Prvním velmi příjemným překvapením je autorčin styl psaní – Melanie Gideon se nesnaží za každou cenu šokovat, není křečovitě vtipná ani vulgární. Čeká na vás díky tomu inteligentní a svěží čtení psané velmi střízlivou formou, takže ve výsledku působí zábavně a opravdově. Často je román přirovnáván k Bridget Jones, ale s tím bych nesouhlasila – Bridget je spíš prvoplánově vtipná smolařka, kdežto Alice je pohodová, umírněnější, rozumná zralá žena a matka. Ne, že by neměla smysl pro humor, ten jí rozhodně nechybí, ale zběsile zábavných taškařic se nedočkáte. Ovšem zábavných tref do černého najdete spoustu.


Autorka Melanie Gideon. Zdroj: melaniegideon.com

Romantika po dvaceti letech

Příběh se točí kolem hlavní hrdinky Alice, jejíž život ubíhá poklidně a bez nerváků – má relativně spokojené manželství (tak, jak jen po dvaceti letech může být), relativně pohodovou práci a relativně bezproblémové děti. A najednou zjistí, že už ji ten užitečný, samozřejmý život nebaví, čas utíká pod rukama a z manžela se stal téměř cizí spolubydlící. A v tomto rozpoložení se zapojí do průzkumu o manželství, který moderuje nadmíru zajímavý tazatel 101. Příliš nemluví, zato ale naslouchá…tak, jak Alici už dlouho nikdo nenaslouchal. A komplikace na sebe nenechají dlouho čekat…

Pro a proti

Největším pozitivem románu je jeho výstižnost a spousta postřehů, které budete mít chuť si někam poznamenat, jak vás osloví. Pocit, že v tom nejste sama. Svižné odsýpání děje, facebookové statusy, maily a chaty, které příběhu dávají nejen spád, ale také nechávají prostor fantazii.

Třešničkou na dortu je vynikající překlad, kterému nelze takřka nic vytknout. Slabým místem ale jsou klíčové události, které spouští a později také řeší celou zápletku – považuji je za poměrně slabé a nevýrazné, aby rozpoutaly tak zásadní změny, a reakce postav na rozuzlení je snad jedinou věcí, kterou jsem autorce nevěřila a přišla mi přinejmenším zvláštní.

Směle do čtení!

A závěr? Manželka 22 je mimořádně příjemné čtení, u kterého se zasmějete, dost možná se v něm najdete a rozhodně vám nabídne pár námětů na přemýšlení, které nevyprchají hned po otočení poslední stránky. Díky pohodovému ladění je kniha také dobrým adeptem na dárek téměř pro jakoukoliv ženu. Dáváme palec rozhodně nahoru!


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.