18.6. 2013

Komiksová série DMZ monitoruje Skrytou válku

Komiksová série DMZ monitoruje Skrytou válku

Jde o nepravděpodobné bojiště, Brian Wood s Riccardem Burchiellim ale přesvědčí, že by se ulice New Yorku mohly rychle změnit ve válečnou zónu. Do Ameriky blízké budoucnosti zasazují vyprávění o zoufalství, naději i fatálních chybách armádního systému.

Komiksová série DMZ doslovně zpracovává myšlenku, jak to vypadá, když si účastníci vojenských konfliktů přinesou válku domů. V centru nestojí mediálně vděčné téma, nakolik válečná traumata vykolejí jedince z běžného života. Boje se skutečně vedou v ulicích hustě zalidněné metropole, konkrétně na dolním Manhattanu, kde v blíže nespecifikované budoucnosti probíhají líté střety mezi Spojenými státy americkými a takzvanými Svobodnými státy. Milovaný newyorský obvod Woodyho Allena se proměnil v demilitarizovanou zónu se vzbouřenci, divokými tlupami milicí i občany, kteří chtějí v klidu přežívat.

Právě na civilisty se primárně zaměřuje pátý svazek Skrytá válka, který přeskakuje mezi postarším streetartovým umělcem, citově vyhaslou válečnou zpravodajkou, šéfem čínského gangu nebo nově nalezeným ekologickým aktivistou. Prostřednictvím šesti povídek a individualit se dovysvětlují osudy některých postav z minulých dílů a prohlubují se představy o podmínkách, za jakých musí operovat lidé nespadající ani do jedné ze znepřátelených frakcí.

Skrytá válka ze své rozkouskované povahy nenabízí standardně sevřený a gradující zážitek. Určité části působí svým limitovaným rozsahem uspěchaně, jiné jsou záměrně otevřené nebo trefně odvyprávěné s žádoucí zkratkovitostí. Páté souborné album obsahující čísla 23 až 28 původní měsíční řady především pokračuje v konkretizování zdevastovaného města. Jak bylo patrné již z předešlých dílů, oddramatizovaný průzkum Manhattanu hraje u DMZ stejně důležitou roli jako hlavní dějová linie s fotoreportérem Matty Rothem. A v názorném popisu rozbombardovaných lokací jsou scenárista Brian Wood, kreslíř Riccardo Burchielli a hostující výtvarníci Daniel Zezelj a Nathan Fox opětovně úspěšní.

DMZ 5: Skrytá válka, scénář Brian Wood, kresba Riccardo Burchielli, Daniel Zezelj a Nathan Fox, překlad Martin D. Antonín, nakladatelství BB/art, 2013, 144 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.