25.4. 2013

Kniha Lži o zdraví vyvrací reklamní nepravdy

Kniha Lži o zdraví vyvrací reklamní nepravdy

Dvojice britských vědců se vydala do boje proti módním dietám, falešným senzacím a vitamínovým pilulkám. Opřeni o vědecké studie přináší informačně výživné čtení.

„Věřím, že když lidem ukážete problém a nabídnete jim řešení, tak se odhodlají k činu.“

Tímto citátem Billa Gatese začíná kniha Lži o zdraví Glena Mattena a Aidana Gogginse, která má důvěru ve stejný princip jako americký investor, filantrop a programátor. Britští vědci (Aidan Goggins má magisterské vzdělání v oblasti nutriční medicíny, Glen Matten titul magistra výživové medicíny) v ní totiž na praktických příkladech odhalují mýty a omyly spjaté s jídlem a doplňkovými preparáty. Rozebírají, jak média nakládají s vědeckými výzkumy a proč je většinou zrádné věřit novinovým článkům, demonstrují (ne)funkčnost dietních programů a zároveň nabízejí konkrétní rady, co dělat, abyste výjimečného zdraví mohli dosáhnout.

Během úvodních stránek lze sice narazit na poněkud nabubřele působící prohlášení jako: „A proto jsme tady, abychom tuto prolhanou módní vlnu antioxidantů sprovodili jednou pro vždy ze světa.“ Jde však o výroky, které si publikace jako Lži o zdraví může v rozumné míře dovolit. Shrnuje totiž nejen známé základy, jak o sebe pečovat, ale taktéž informace, které mnohé čtenáře překvapí. Proč na tom mohou být hubení lidé zdravotně hůře než tlouštíci? Jaké vitamíny je vhodné konzumovat formou tablet? Jak se stravovat během těhotenství?

Odpovědi jsou formulovány čtenářsky maximálně přístupnou formou, popularizační kniha Lži o zdraví bude proto podnětným titulem pro všechny, kterým není lhostejný vlastní zdravotní stav.

Lži o zdraví, Glen Matten, Aidan Goggins, překlad Johana Martinová, nakladatelství Jota, 2013, 332 stran.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.