16.6. 2013

Jsou v kinech, ale Nemají pokoj svévolníci

Jsou v kinech, ale Nemají pokoj svévolníci

Španělský snímek Nemají pokoj svévolníci nabízí drsně málomluvného detektiva, zlověstně vyhlížející hasičáky i svědka napojeného na teroristickou organizaci. Enrique Urbizu si pořídil solidní stavební materiál pro krimithriller.

Najít v kinech postavu, která se odmítá podřídit zásadám slušných a poctivých mravů, není zrovna brnkačka. Noiroví hrdinové, kteří do sebe nezřízeně lijí kořalku a zapalují jednu cigaretu za druhou, patří k téměř vyhynulým druhům, u snímku Nemají pokoj svévolníci potěší proto už samotná skutečnost, že titulní postava Santose Trinidada je od pohledu člověk, který všechno řeší výhradně na vlastní triko. Zkorumpovaný policajt zažil již očividně lepší časy. Osaměle posedává po španělských barech, krmí výherní automaty a zabíjí noc litry rumu s colou. Hned v úvodu ale zabije tři osoby v nočním klubu, kde mu v pozdní hodinu odmítnou nalít.

Z místa činu uteče jeden svědek, čímž se rozjíždí několik pátracích linií. Trojnásobného vraha hledá detektiv Leiva, vlastní vyšetřování zahajuje také soudkyně Chacón a hledaný Santos pomalu zjišťuje, že ho střelecký úlet namočil do nepříjemné patálie – uprchlý svědek totiž nebyl napojený na drogový kartel, ale rovnou si tykal s islámskými extrémisty.

Režisér a scenárista Enrique Urbizu se drží vyprávění, které nikam nespěchá. Po nejakčnější scéně se zaměří na pomalé rozkrývání. Zatímco pátrání policejních složek se nese v duchu tradičních výslechů, rozhovorů a hledání stop, linie se Santosem je vyprávěna především obrazem. Divák stejně jako hledaný policista šmíruje podezřelé a přemísťuje se z lokace do lokace. Je nutné si sumírovat získané informace a dedukovat vztahy mezi postavami, jelikož si ústřední antihrdina vše drží v sobě a nezdržuje se vysvětlováním.

Právě charismatický představitel José Coronado drží film v neustálém napětí. Problémový desperát zachytí divácké sympatie a nepustí je až do finálního zúčtování. O kvalitách poctivě budované kriminálky Nemají pokoj svévolníci vypovídá i šest národních filmových cen Goya.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.