20.5. 2013

Jeruzalém aneb Bezprostřední cesta tam a zase zpátky

Jeruzalém aneb Bezprostřední cesta tam a zase zpátky

Komiks Jeruzalém: Rok v rozděleném městě umí rozesmát i překvapit. Kanadský autor Guy Delisle ukazuje se svěžím nadhledem problémy obyvatel, kteří žijí v centru izraelsko-palestinského konfliktu.

Guy Delisle se narodil 19. ledna 1966 v Quebecu a studoval animaci poblíž Toronta. Komiksovou formou již zmapoval pobyty v Číně, Severní Koreji a Barmě, k neradostným destinacím přidal naposled Jeruzalém. Do kolébky náboženství odcestoval ve stopách své manželky Nadège, která pracuje pro neziskovou humanitární organizaci Lékaři bez hranic. Komiksový tvůrce si proto po většinu času užívá rodičovských povinností, prozkoumává atraktivní lokace a naráží na absurdní zákazy a kontroly.

Zatímco první cestovní deník z Šen-Čenu zpracoval částečně i z toho důvodu, že v komunistické Číně „není dohromady do čeho píchnout“, v Jeruzalémě nalezl podněty na dosud nejrozsáhlejší publikaci. Se svým výjimečným pozorovatelským talentem a bezstarostnou sebekritičností glosuje každodenní situace jako zdlouhavé cestování autem nebo nedostatek obstojných dětských hřišť. Zlehčuje zároveň i vážná témata, kolem kterých média obezřetně našlapují. Nestydí se předvést, že je v jistých směrech ignorant, o to upřímněji a civilněji působí výpověď o místě, kde je puška klimbající se na zádech standardní výbavou.

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě dostojí svému názvu - Delisle začíná vyprávět v letadle a končí v letadle o dvanáct měsíců později. Za uběhlou dobu seznámí čtenáře svým typicky zkratkovitým výtvarným stylem s nejvýznamnějšími památkami, připomene, z čeho pramení výbušné náboženské konflikty, a především dá s nezbytnou dávkou sarkasmu čichnout k běžným obtížím válkami poznamenané metropole. Působivě zpracovaná dovolená se vším všudy.

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě, scénář a kresba Guy Delisle, překlad Eva Poskočilová, nakladatelství BBart, 2013, 336 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.