6.2. 2013

Hobit dobývá česká kina

Hobit dobývá česká kina

Čím víc minut, tím víc Hobit

 

Úvodem by se asi slušelo říct, že mám J. R. R. Tolkiena ráda. Hobita jsem četla a Jacksonovo zpracování Pána prstenů mě nadchlo, a tak jsem nový film očekávala dlouho a napjatě. První pochybnost lehce zahlodala, když prosáklo, že Hobit bude, stejně jako Pán prstenů, třídílný. A žádné troškaření, každá část rovnou tři hodiny. U třech dějem našlapaných knih Pána prstenů je to pochopitelné, dokonce se člověk až diví, jak dobře tvůrci film zhustili, že se jim do něj tolik z knihy vešlo. Ale útlý, dětský Hobit na devět hodin? Jak to sakra chtějí udělat? Odpověď se v kině dozvíte velmi záhy po začátku filmu – nebude se zhušťovat, ale ředit. A pořádně.

Hobit

A už tam budem?

 To je vlastně v kostce jediný, ale bohužel významný zádrhel filmu. Novozélandská příroda bere dech, herci jsou dobře vybraní a hrají skvěle (za povšimnutí stojí zejména výkon Martina Freemana coby Bilba), hudba je příjemná… (hlavně fantastická trpasličí píseň, při které divákovi až naskakuje husí kůže) Jenže všechno tohle časem zanikne v nekonečném putování a honičkách. Za chvíli už ztratíte přehled, kdo že to statečnou výpravu chtěl zmasakrovat v lese, kdo na pláních, kdo v dolech, kdo v jeskyni a kdo u borovic. Celý film se postupně rozpije do nezřetelné šmouhy utíkání, schovávání, bojování a padání. (Padá se taky hodně. V jeskyních, ve skalách, v dolech. A až na Bilbovy odřené prsty se nikomu nic nestane.) Otrlí fanoušci asi nit neztrácí, zbytek publika ano. Po dvou hodinách už je mi srdečně jedno, kdo kam spadnul, kdo má na kahánku a kdo dojde do cíle. Nedokážu se s postavami ztotožnit a jejich osud, na začátku zajímavé rozehraný, mě přestává zajímat. A to je asi ta nejhorší varianta, kterou divák v kině může zažít.

Hobit neocekavana cesta

Podívaná pro fajnšmekry

Nemyslím si, že Hobit je špatný film a že u návštěvníků kin propadne. Kdepak. Skalní příznivce Tolkiena čekají doslova orgie – uvidí všechno, co bylo v knize, uvidí i něco navíc. Mohou se těšit na staré známé z Pána prstenů, včetně Bilba, Galadriel či čarodějů a užijí si Roklinku, Erebor i Hobitín. Zato méně zapálené diváky rozvláčnost snímku s největší pravděpodobností postupně umoří. A to je obrovská škoda. 


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.