7.4. 2013

Festival Krrr! nabízí jen velké filmy, uvede Star Wars i Indyho

Festival Krrr! nabízí jen velké filmy, uvede Star Wars i Indyho

Je možné, že jste se s přehlídkou Krrr! ještě nesetkali, jde však o středoevropský unikát. Program filmového festivalu je sestaven výhradně ze 70mm filmů, přičemž letošní nabídka obsahuje několik legendárních hitovek.

Hornoslezské město, okres Bruntál, Moravskoslezský kraj, přibližný počet obyvatel 25 tisíc. Pro filmové fanoušky je ale Krnov zajímavý především tím, že se zde koná pravidelně od roku 2006 filmový festival Krrr!, jehož název má několik významů. Kombinuje úvodní hlásky hostujícího města a zároveň jde o citoslovce charakteristického zvuku, jaký dělá promítačka. Technická stránka hraje ostatně na jedinečné přehlídce prim.

Krrr! si dává za úkol připomenout dnes již ve střední Evropě nepoužívaný formát filmové kopie, jež vyniká prostorovým zvukem a unikátním zobrazením detailů. Největšího rozšíření se 70mm film dočkal v 50. a 60. letech 20. století, kdy američtí distributoři v reakci na vzrůstající oblibu televizí připravili širokoúhlou atrakci, jež není adaptovatelná v domácnosti. Zážitek si můžete zopakovat v krnovském kině Mír 70, které disponuje vybavením schopným odpromítat 70mm formát s původním magnetickým záznamem zvuku na 105 metrech čtverečních zahnutého plátna.

Čeho se tedy ve dnech od 12. do 14. dubna návštěvníci dočkají? Koho namíchnul poslední díl Smrtonosné pasti, může si spravit chuť úvodním akčním nářezem Johna McClanea. Kdo se neztotožňuje s tím, jak George Lucas digitálně vylepšuje legendární Hvězdné války, dostane původní verzi Návratu Jediů. A pakliže máte ve skříni bič a klobouk, vezměte si rekvizity na Indiana Jonese a Poslední křížovou výpravu.

Zvláštní zmínku si zaslouží také Mistr režisérského perfekcionisty Paula Thomase Andersona. Mnohovrstevnaté dílo s uhrančivým bojem námořníka Joaquina Phoenixe s duchovním vůdcem v podání Philipa Seymoura Hoffmana by totiž mohlo být jednou z posledních příležitostí, jak vidět nový film na 70mm kopii. Velká studia se totiž chystají zastavit distribuci na celuloidových pásech.

Kompletní program spolu s cenami lístků a zvýhodněných akreditací i možnostmi ubytování naleznete na oficiálních stránkách krnovské přehlídky.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.