21.1. 2013

Eiga-Sai se pochlubí Imamurou i vztahem k jídlu

Eiga-Sai se pochlubí Imamurou i vztahem k jídlu

Ve dnech 22. - 28. ledna proběhne v pražském kině Lucerna přehlídka japonských filmů a kultury Eiga-Sai. Po pražské zastávce se ozvěny rozezní v dalších třech městech.

Šestý ročník festivalu Eiga-Sai, který představuje široké veřejnosti japonskou kulturu, nabídne bezmála dvacet snímků a bohatý doprovodný program. V centru zájmu je letos režisér Imamura Shôhei, jediný japonský tvůrce, který získal dvakrát hlavní cenu na festivalu v Cannes. Imamura klade se zalíbením kulturně spoutaného člověka na úroveň pudových zvířat a fascinovaně zkoumá vztahy mezi realitou a fikcí. Jistou volbou je kupříkladu krutá a naturalistická Balada o Narajamě

Lehčí zábavu poskytne programová sekce Smích prochází žaludkem, série specifických japonských komedií. „Určitě z nich pochopíte, jak osudový je vztah Japonců k jídlu, jeho přípravě a podávání - ale třeba i k etiketě proslulých kjótských čajoven s tajuplnými gejšami,” dodává Robin Shōen Heřman, někdejší buddhistický mnich a v současnosti především propagátor japonské kultury v Česku a spolupořadatel festivalu Eiga-Sai.

Z doprovodného programu si vypíchnutí zaslouží nedělní Den japonské kuchyně a sobotní představení klasických frašek kjógen. Doporučujeme prošmejdit oficiální stránky, kde naleznete výpis všech projekcí, kompletní nabídku přidružených akcí i dvě možnosti zvýhodněných permanentek. Vstupné na jednotlivé filmy činí 80,- Kč.

Vybraná díla posléze navštíví Plzeň 7. - 10.2., Opavu 12.- 16.2. a Hodonín 8. - 10.3.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.