8.11. 2013

Dvakrát Jonathan Tropper

Dvakrát Jonathan Tropper

Přemýšlíte, do čeho se začíst za dlouhých podzimních večerů nebo třeba v MHD a nemůžete najít vhodného odpočinkového kandidáta? Pokud máte rádi zábavu, ironické šlehy a současně reálný život s jeho reálnými problémy, rozhodně by vám neměl ujít autor jménem Jonathan Tropper. Co si od něj můžete přečíst?

Co by kdyby

V češtině zatím vyšlo pět jeho románů, z nichž ten nejnovější (a za nás také zatím nejvydařenější) nese název Co by kdyby. Hlavnímu hrdinovi závidět rozhodně nebudete – příběh začíná ve chvíli, kdy nic zlého netuše dorazí domů, kde najde v posteli manželku se svým šéfem (a prstem v jeho zadku). A aby vyhazov z práce a rozvod na krku nebylo málo, vzápětí mu ještě umírá otec.

Jeho posledním přáním navíc je, aby se celá nesourodá a rozháraná rodina sešla a podle židovského zvyku pospolu truchlila plných sedm dní. Což ve chvíli, kdy je každý její člen úplně jiný, potýká se s vlastními problémy a nemůže vystát polovinu ostatních příbuzných, úkol hodný Herkula a ne zlomeného chlapa na pokraji sil. Na výběr ovšem příliš nemá, a tak se rozjede do rodného města a pere se s nezávidění hodnou situací, co mu síly stačí. K rodinnému truchlení se zvládne ještě otáčet po všech pěkných ženách v okolí a chování ostatních sledovat a komentovat satirickými šlehy.

Plán B

Plán B ocení zejména čerství třicátníci, kterým se román také věnuje. Seznámíte se v něm s partičkou kamarádů, která byla na vysoké nerozlučná, ale léta a práce postupně jejich setkávání zredukovala. Teď se ovšem sejdou s jedním velmi specifickým úkolem, při jehož plnění budou mít čas i prostor na rekapitulaci svého života i vztahů.

Tradiční nablýskané Američany s lukrativními zaměstnáními a tučnými konty ale nečekejte, právě naopak – jako téměř všichni třicátníci i tito kamarádi už stihli zjistit, že budoucnost nemusí být nutně tak zářivá, jak si ji na vysoké naplánují, že ne každého čeká skvělá kariéra a že život má jen jeden smysl, a to dost podivný smysl pro humor. Naštěstí ho mají i hlavní hrdinové, a tak příběh nestrhávají do patosu ani do jalového žvanění, ale nechají ho příjemně plynout.

Co dál?

Mezi další Tropperova díla patří asi nejznámější Městečko Bush Falls, Jak hovořit s vdovcem či román Všechno se mění. A ve všech vás autor potěší pozorovacím talentem, ironií a sarkasmem i originálními myšlenkami, pod které se klidně podepíšete. My nejvíce oceňujeme právě to, jak brilantně a s lehkostí zvládá vážnější témata, u kterých nesklouzává ani do patetického fňukání, ani na druhou stranu do frašky. Kéž by takových bylo víc!


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.