11.4. 2013

Drsná škola: Uhrančivě detailní vize budoucnosti

Drsná škola: Uhrančivě detailní vize budoucnosti

Po dvou a půl letech restaurátorských prací vyšla Drsná škola Franka Millera a Geofa Darrowa. Již nyní lze předpokládat, že velkoryse vypravené dílo o formátu větším než A4 bude aspirovat na titul komiksové publikace roku.

Široké publikum se mohlo s osobností Franka Millera seznámit v souvislosti s filmovými adaptacemi jeho komiksů Sin City - město hříchu a 300: Bitva u Thermopyl, ani práci Geofa Darrowa však není těžké přiblížit. Výtvarnými návrhy se podílel na Matrixu sourozenců Wachowských. Stovky akupunkturních jehel zapíchnutých do těla titulní postavy nebo spletité a vizuálně opojné konstrukce strojů jsou typickým poznávacím znakem amerického výtvarníka. Dá se říci, že Matrixem se na plátno přenesla řada jeho vizí z Drsné školy. Komiks, který se premiérově objevuje v českém vydání, vycházel pod původním názvem Hard Boiled na začátku 90. let.

Děj zavádí čtenáře do přelidněného světa dystopické budoucnosti, kde vládnou mocné korporace a technika je na takové úrovni, že po ulicích kráčí androidi nerozeznatelní od člověka. Jedním z precizně naprogramovaných robotů, který si nepřipouští svůj syntetický původ, je ústřední Carl Seltz, likvidátor v pojišťovně. Nebo jde o Nixona, který se živí jako výběrčí daní?

Miller naťukne v přímočarém příběhu inspirovaném povídkou Elektrický mravenec Philipa K. Dicka krizi identity a otázky spojené s umělou inteligencí a uvědomováním si sebe sama, primární roli ale v Drsné škole zaujímá grafická stránka. Darrow využil své nutkavé touhy zaplňovat prostor extrémním množstvím detailů, aby satiricky zveličil sex a násilí. S Millerem chtějí přimět společnost, aby se aspoň na chvíli chytla za nos a zpětně zhodnotila, zdali náhodou není něco špatného na tom, když se brutalita, destrukce a erotika distribuuje pod pozlátkem masové zábavy.

Drsná škola je přesycená násilnými obrazy. Co stránka, to příklad surově realistických výbuchů agrese. Darrow s chronickou disciplinovaností vykresluje každou mrtvolu, každý střep zabodnutý do kůže, každý vajgl na chodníku. Je to šílená, ale naprosto fascinující podívaná, která obzvlášť vynikne v tuzemském velkoformátovém provedení.

Pokud byste se chtěli dozvědět bližší informace o rekonstrukčních úskalích, stačí zaskočit na stránky vydavatelství Comics Centrum, kde je Drsná škola k dostání za nejvýhodnější cenu.

Drsná škola, scénář Frank Miller, kresba Geof Darrow, překlad Václav Dort, nakladatelství Comics Centrum, 2013, 128 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.