26.3. 2013

Dox vysílá komiksové Signály z neznáma

Dox vysílá komiksové Signály z neznáma

Po úspěšné brněnské zastávce, kterou navštívilo přes sedm tisíc lidí, se komiksová výstava Signály z neznáma přesunula do Prahy. V Centru současného umění Dox ji můžete navštívit do 20. května.

Expozice Signály z neznáma. Český komiks 1922–2012 mapuje, jak ostatně název okatě napovídá, devadesátiletou historii českého komiksu. Výstižný úvod si vypůjčíme z anotace k eponymní doprovodné monografii: „Český komiks chytil na počátku třetího tisíciletí nový dech. Aktuální autorská generace navazuje kontakty se světovým děním, reaguje na nejnovější trendy a v domácím kontextu snad téměř poprvé skutečně svobodně tvoří, nesvazována příkazy cenzury či kulturním a společenským odmítáním. Spolu s tím, jak český komiks nabývá na sebedůvěře (a sebeúctě), začíná pomalu prozkoumávat ta slavnější, i ta méně proslulá období svých dějin.“

Na výstavě, která se ubytovala v pražském Doxu, najdete kořeny komiksové tradice, jež sahají do poloviny 19. století, kdy se v českém prostředí rodily první satirické časopisy. V několika tematicky rozdělených sekcích objevíte pestrou historii devátého umění, přičemž se dá odhadovat, že se kupříkladu u reklamního bloku nevyhne mnoho návštěvníků nostalgii. Tuti fruti s malými kosmonauty si zaslouží trochu vzpomínání.

Pokud si chcete užít rozsáhlý a ambiciózní projekt o světě bublin s kompletním informačním servisem, vybírat můžete i z několika speciálních programů pro veřejnost.

  • 31. 3. od 14:00: Komentovaná prohlídka s kurátory
  • 6. 4. od 15:00 do 18:00: Tablemiks - komiksový workshop s Jiřím Frantou
  • 1. 5. od 18:00: Přehlídka mladých komiksových talentů
  • 9. 5. od 18:00: Komentovaná prohlídka s kurátorem
  • 15. 5. DO-RE-MIX - den plný komiksů pro děti a jejich rodiče

Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.