4.12. 2012

Deset rolí roztomilého bígla Snoopyho

Deset rolí roztomilého bígla Snoopyho

Jídlo, bouda, spánek, jídlo, bouda, spánek. Psi se musí nechávat unést vlastní představivostí, jinak by z nich stereotyp udělal hromádku neštěstí. Třeba Snoopy je mistrem převleků.

S výrazným grafickým zpracováním vyšly již čtyři výbory komiksových stripů legendární série Peanuts. Zahrnovaly seznamovačku s ústředním dětským ansámblem, boje s láskou, vyrovnávání se smutkem i pekelná muka školních institucí. Z komplexního světa, k němuž od roku 1950 vytvořil Charles M. Schulz 17 897 kreslených proužků, se do pětice vypichují vysněná dobrodružství černobílého hafana.

Jak zmiňuje v předmluvě Petr Onufer, který monotematické výběry připravuje, maskot série je v místním prostředí leckdy jediným opravdovým dítětem. Je náladový, sobecký i štědrý, nesnesitelný i roztomilý, hravý, snivý a dychtivý po nových zážitcích. Často uniká do světa fantazie, jelikož pro něho sny představují možnost, jak se vypořádat s jinak nudným a bezbarvým psím životem.

Komiks V hlavní roli Snoopy ukazuje deset jeho nejvýraznějších rolí od šéfbígla po astronauta. Vytvoří ucelený obrázek o psím charakteru, leč stále se s ním váže neduh souborů zacílených na jedno téma. Dobrodružství jsou oproti původnímu řazení zhuštěná, kvůli čemuž se gagy v rychlém sledu opakují. Dle všeho by se ale mělo po tomto pátém souboru přejít k chronologické edici, jakou se roky chlubí vydavatelství Fantagraphics. Snad vše Albatrosu vyjde a vedle koncentrovaných náhledů nabídne také kompletní komiksový vesmír, který okouzluje i desítky let po svém vzniku.

V hlavní roli Snoopy, scénář a kresba Charles M. Schulz, překlad Petr Onufer, nakladatelství Albatros, 2012, 232 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.