9.10. 2013

Co frčí v kinech

Co frčí v kinech

Přemýšlíte, co s programem na deštivá říjnová odpoledne? Vyrazte do kin, kde právě teď dávají hned několik hodně zajímavých filmů! A abyste netápali, pár vám jich tu prozradíme.

Gravitace

O Gravity se teď mluví skoro všude (nepočítáme pouze nadšené scifisty a geeky), a to převážně v superlativech. Jedná se o snímek o dvou kosmonautech, kteří po nehodě uvíznou ve vesmíru a hledají cestu k návratu a přežití. Herecký koncert Sandry Bullock a George Clooneyho podtrhávají dlouhé záběry, pravé vesmírné ticho (zapomeňte na všechny ty kosmické lodi, které ve scifárnách při průletu sviští) a dokonalé zpracování. Nečekejte klasické filmové schéma, ale intenzivní zážitek, který vás po skončení filmu jen tak neopustí. Gravitace je také jeden z poměrně mála filmů, na který se vyplatí vyrazit v 3D, takže se pro jednou rozšoupněte a vyrazte do vzduchoprázdna.

Jasmíniny slzy

Jasmíniny slzy jsou nejnovější počin Woodyho Allana, který se tentokrát poněkud vzdálil komedii a vyrazil zase jednou popisovat vážnější stránky života. Příběh se točí kolem hlavní hrdinky Jasmine, které se ze dne na den rozpadne život plný luxusu a ona se musí s novou situací vypořádat. Příliš jí to ovšem nejde – Cate Blanchett hraje jako o život a namyšlenou rozmazlenou hysterku jí věříte tak dokonale, že byste ji po většinu filmu nejradši propleskli. Rozhodně se ale nejedná o snadno předvídatelný a stejně snadno zapomenutelný hollywoodsky povrchní film. Ať už máte Woodyho rádi kvůli jeho současnějším komediím nebo starším počinům, tady budete mít možnost vidět po delší době zase něco, co jde opravdu do hloubky.

Donšajni

Donšajni jsou bohužel filmem z druhého konce spektra – ačkoliv oficiální materiály slibují že „Oscarový režisér Jiří Menzel se po sedmi letech vrací na plátna kin s prostopášnou komedií o vášni k životu, hudbě a k ženám.“, realita je bohužel trochu jinde. Ačkoliv uvidíte pár zajímavých scén, povětšinou vás čeká nuda s kupou trapnosti navíc. Jak se zdá, bohužel i mistr tesař se někdy utne a na Donšajnech je velmi jasně znát, že režisér pracoval bez předlohy některého ze zvučných jmen, jako tomu bylo doposud. Zatímco recenze profesionálních kritiků jsou sice poměrně negativní, ale z úcty k režisérovi stále docela mírné, od filmových fandů na ČSFD dostal souhrnem poměrně zasloužených 36%. Škoda.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.