30.10. 2012

Captain America zemřel, co bude dál?

Captain America zemřel, co bude dál?

Scenárista Ed Brubaker pokračuje v redefinování komiksové legendy. Zabil Red Skulla, přivedl zpět Buckyho a teď nechal zemřít příkladného amerického patriota.

Frank Miller popsal Captaina Americu v albu Daredevil: Born Again stručně a výstižně: „Voják s hlasem, který by mohl rozkazovat i bohovi... a taky rozkazuje.“  Pod maskou se ukrýval Steve Rogers, typický vlastenec, milovaný bojovník proti nacismu, nadčlověk, který dokáže zachránit každou situaci. Pro Ameriku představoval symbol naděje. A teď je pryč.

V třetím a závěrečném omnibusu, který obsahuje osmnáct sešitů, Steve Rogers umírá. Američané jsou v šoku, Spojenými státy zmítají občanské nepokoje a plány Red Skulla, jenž je nedobrovolně usazený v hlavě ruského generála Lukina, začínají nabírat reálné kontury. Někdo musí zvednout padlý štít, přičemž existuje jediný možný kandidát.

Masivní svazky nabízí Captaina Americu jednadvacátého století. Scenárista Ed Brubaker a kreslíř Steve Epting odhodili černobíle vnímané dobro a zlo a nechali slavnou postavu čelit současnému světu plnému terorismu a politického pletichaření. Tajemné souvislosti je potřeba pomalu rozplétat, více se zde debatuje, než bojuje, a nevinní mohou umírat po desítkách.

Poslední část je strhujícím vyvrcholením příběhu, kterým autoři prozkoumali, co z muže oblečeného do hvězd a pruhů dělá skutečného amerického hrdinu. Znovuzrozená legenda se v jejich podání nestala laciným pokusem zvýšit prodeje, ale okamžitou komiksovou klasikou, k níž je radost se vracet. V časech politické a ekonomické nejistoty by se moderně a sofistikovaně odvyprávěný zrod nového ochránce neměl ztratit.

Captain America Omnibus 3: Smrt, scénář Ed Brubaker, kresba Steve Epting, Mike Perkins, Butch Guice, Luke Ross, Roberto de la Torre, překlad Richard Klíčník, nakladatelství BBart, 2012, 452 stran.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.