27.2. 2013

Bendis vládne, jak potvrzuje čtvrtý omnibus Daredevila

Bendis vládne, jak potvrzuje čtvrtý omnibus Daredevila

S příběhy slepého právníka jdeme do finále a za všechno vážně dík. Scenárista Brian Michael Bendis s kreslířem Alexem Maleevem uhrančivě demaskovali superhrdinu v současném mediálním světě.

Superhrdinům nesedí prostředí zaplněné nahrávací technikou a novináři, kteří lační po senzaci. Matt Murdock by mohl vyprávět. V masce rudého ďábla pokojně potlačoval zločinnost v newyorské čtvrti Hell’s Kitchen, až se v tisku objevil článek kladoucí rovnítko mezi respektovaného právníka a samozvaného strážce. Od té doby má ze života peklo. Ačkoliv okamžitě popřel, že by Daredevil představoval jeho alter ego, nepřetržitého pronásledování se už nezbavil.

Úvodní příběh ze čtvrtého souborného svazku, kterým se završuje účinkování Bendise a Maleeva v sérii o nevidomém ochránci, prozkoumává detailněji konsekvence šokujícího odhalení. Matt Murdock zbavil Kingpina zločineckého trůnu, zvolil se novým bossem a vypořádal se s moci chtivou jakuzou. Každý se ale dívá na riziková opatření pro dobro obyvatel jinak. V kostele se po vzoru anonymních alkoholiků dokonce uspořádá sezení občanů konfrontovaných s maskovaným mstitelem.

Rozdílné perspektivy se odráží v atmosférickém vizuálu. Účastníci mají na vyhrocené události názor, který je většinou neúplný a limitovaný pouze na prožitou a ne vždy přesně zapamatovanou zkušenost. Během retrospektiv jsou proto jednotlivé postavy například z barevného hlediska chladně jednotné až do okamžiku, než na scénu vpadne rudá legenda, případně na parkovišti vyskakuje superhrdina s protivníkem z naprosté tmy, protože o nich jediných měl vypravěč přehled. Když však svoji verzi odhaluje Matt Murdock, panely hýří barvami a jsou detailnější, aby podtrhly, že nyní už jde o kompletní pravdu, kterou paradoxně viděl slepec.

V další části si autorský tým, který se Daredevilem zapsal do historie mainstreamových komiksů, nevystačí s prostým šponováním dramatických událostí do nevyhnutelného finále. Bendis s Maleevem si nadále hrají s časovými rovinami, pevně vážou aktuální děj k minulosti a navíc stíhají meditovat nad tím, jaký člověk vlastně po venku může běhat v upnutém kostýmu a proč maska znázorňuje rudého ďábla. V tradici Franka Millera, který před více jak pětadvaceti lety utnul jásavé barvy a ponořil hlavního hrdinu do skutečně bolestivých problémů, tvoří rafinované, konzistentní a nezapomenutelné vyprávění, jež patří k vrcholům superhrdinského žánru uplynulé dekády.

Daredevil: Muž beze strachu 4, scénář Brian Michael Bendis, kresba Alex Maleev, Bill Sienkiewicz, Michael Lark, překlad Tomáš Jeník, nakladatelství BBart, 2013, 384 s.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.