19.8. 2013

Banda: Když se z hejtování superhrdinů stane posedlost

Banda: Když se z hejtování superhrdinů stane posedlost

Irský scenárista Garth Ennis trpí až chorobnou averzí k nadlidem se speciálními schopnostmi. Nenávistné evangelium káže také druhým svazkem komiksové série Banda, kde si jede čistý superhrdinský hejt na úkor trefných postřehů.

Třiačtyřicetiletý Garth Ennis proslavený výbušnými komiksovými sériemi Preacher, Punisher nebo Hitman již několikrát potvrdil, že nevidí takřka žádné důvody, proč by měl věnovat pozornost superhrdinským vyprávěnkám. Příběhy jsou dle jeho názoru nekonečné, postavy nesmrtelné a charakterové vlastnosti zakonzervované na místě, kam se dříve či později vrátí jakékoliv potenciální odchylky. Irský scenárista přitom ohlásil, že Banda bude při správné konstelaci (neboli za předpokladu, že mu vydavatelé půjdou na ruku s jinými projekty) jeho poslední superhrdinský komiks.

Zatímco v prvním díle vyvolával jeden z největších přeborníků komiksové exploatace dojem nakukování za oponu, kde se dějí samé skandální nepřístojnosti, v druhém souborném svazku již rezignoval na posmívačné rozvíjení pravidel superhrdinského žánru a věnuje se pouze vypjaté zášti. Z leckdy příhodných čuňačinek, které si pohrávaly s tradičním fikčním světem postav v pestrobarevném spandexu, se staly samoúčelně deviantní atrakce přišpendlené na mělké zápletky.

Příkladná je v tomto směru hned úvodní detektivní povídka, v níž účinkuje Technorytíř s neodbytnou potřebou sexuálního vybití na každém dostupném otvoru. Jediným skutečným posunem v načrtnuté dějové linii je částečný přerod nováčka Hughieho, který se mohl odehrát při jakékoliv situaci. Jinak čtenář obdrží afektované dupání po Batmanovi, které slabou provázaností připomíná peprné fanfiction vystavěné na jednom nápadu od nepříliš zručných obdivovatelů ság Harryho Pottera nebo Stmívání.

Zamrzí, když renomovaný tvůrce ztratí představu, jak by se dalo pohnout kupředu. V Nakládačce, jež obsahuje čísla 7 až 14 z celkově 72dílné antihrdinské série, se Ennis opírá pouze o vyčpělé pokusy o kontroverzi. Násilí, úchylkám a klení půjde sice specifická sorta čtenářů vždycky naproti, těžko se ale chlápci s ženštinou v dlouhých kabátech dočkají srovnatelné pozornosti jako nejslavnější výtvory svérázného Ira.

Banda 2: Nakládačka, scénář Garth Ennis, kresba Darick Robertson, Peter Snejbjerg, překlad Darek Šmíd, nakladatelství BBart, 2013, 192 stran.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.