20.2. 2013

Babovřesky rozvřískaly národ

Babovřesky rozvřískaly národ

Nový komediální film Zdeňka Trošky hned po své premiéře rozdělil národ na dvě nesmiřitelné skupiny skoro tak efektivně, jako volba prezidenta. Diskuse se zase jednou prohýbají pod palbou invektiv a znepřátelené tábory „rádoby intelektuálů a filmových pseudoznalců“ a „omezených tupců v roli vobyčejných lidí“ municí nešetří.

Sluníčková komedie pro obyčejné lidi versus vulgární škvár

Zdeněk Troška řekl novinářům, že Babovřesky natočil na přání diváků, kteří si žádají zemité české komedie coby pohlazení na duši. A jak se zdá podle rekordních tržeb úvodního víkendu, spoustě Čechů duši pohladil měrou vrchovatou.

Ostatní však zůstali pravou jihočeskou řachandou zcela nepohlazeni a charakterizují třeba takto: „Dočkáme se všech ohraných fórů, na jaké si dokážete vzpomenout (trapné příjmení, vada řeči, kopance mezi nohy, záměna nevinné činnosti se sexem, nedoslýchavost) Chybí už snad jenom uklouznutí po banánové slupce. I když samozřejmě chápu, že si Troška nemohl vystřílet všechnu munici hned v prvním díle.“ (ČSFD uživatel Cimr)

Zábava nadevše

Režisér se také svěřil, že se o žádnou vážnost a reálné, byť satirické vystihnutí jihočeského venkova nesnažil – a mnoho diváků mu mohutně dává za pravdu. „Takže my Jihočeši sice žijeme v kraji, kde je tráva sytě zelená, pořád svítí sluníčko a každé ráno kokrhá kohout, ale jinak se neustále šmírujeme, běháme po návsi a vzájemné problémy řešíme kopy do intimních partií,“ shrnuje hlubokou sociologickou sondu uživatel/ka Ajuska na ČSFD.

Product placement, aneb hlavně nenápadně

Kupodivu oba tábory se shodují na tom, že ve filmu velmi rušivě působí násilný a častý product placement. Zatímco skalní příznivci krčí smířlivě rameny, že se film přece nějak zaplatit musí, filmoví  kritici i ostatní divácí naříkají.  „Několikrát jsem měla pocit, že je snímek přerušen reklamou (že by už i v kině?), ale pak jsem pochopila, že je to součástí (jak bravurní) - s nadějí jsem očekávala, že si Vondráčková začne prát tanga v Arielu, který vytáhne Žilkové z kabelky.“ (ČSFD uživatelka dewil21)

Na Ariel sice nakonec během více než dvou hodin koncentrované obyčejné zábavy nedošlo, ale není třeba házet flintu do žita – Zdeněk Troška už má napsaný scénář k druhému dílu a plánuje z Babovřesk udělat trilogii po vzoru snímku Slunce, seno, jahody. Recenzenti, filmoví fajnšmekři i obyčejní lidé se tedy mají na co těšit.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.