11.5. 2013

Animovaná napodobenina Indiana Jonese děti ohlídá

Animovaná napodobenina Indiana Jonese děti ohlídá

Nejslavnější archeolog s charakteristickým bičem a ošoupaným kloboukem má v kinech dalšího napodobitele. Tad Stones nevyjde ze stínu spielbergovského hrdiny, ale dětské publikum by si k němu cestu mohlo najít.

Španělský animátor Enrique Gato stvořil v jednom ze svých krátkých filmů postavu lehce nemotorného dobrodruha Tada Stonese, kterého si zvolil za titulního hrdinu také pro svůj celovečerní debut. Mladík přivydělávající si jako pomocná síla na stavbě odmalička snil o tom, že se stane respektovaným archeologem, prozatím mu osud do hlíny ale naděloval jen láhve od Coca Coly. Když však nedorozuměním odstaví profesora pozvaného na misi Jižní Amerikou, rozhodne se převzít jeho místo a vydat se na expedici za bájným městem Inků. Potřebnou společnost mu přitom dělá sličná dívka, peruánský šmelinář, přitroublý pes a papoušek dorozumívající se pantomimou a cedulemi.

Ačkoliv animák Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese musel bojovat s nízkým rozpočtem, technické nedostatky vynahrazuje energií. Děj neustále řítí kupředu prostřednictvím akčních scén. Chvíli se před hlavním protivníkem, který má místo jedné ruky multifunkční strojek, utíká ve vlaku, posléze se kličkuje ulicemi nebo letí horkovzdušným balónem. K tomu je s ohledem k cílové skupině přidán humor složený převážně z přímočaře lidového padání nebo pitvoření a několika hravějšími gagy.

Zamrzí především nedostatky spojené s vyprávěním. Klasická narace používá standardně dvě příběhové linie - linii pracovní, během které se ústřední postava snaží o splnění určitého cíle, a linii soukromou, v níž dochází souběžně s překonáváním překážek k budování vztahu mezi určitou dvojicí. U Tada Stonese sice funguje ona dobrodružná část, která sympaticky zužitkovává motivy nastolené v úvodu, ale nepřesvědčí romantikou. Nedochází zde totiž ke kontinuálnímu budování sympatií mezi Tadem a jeho společnicí. Tad je do ní bezhlavě zakoukán od prvního setkání, zatímco Sara randí s jiným. A přeorientování na titulního klaďase výrazně skřípe.

Pestrobarevné cestování si proto užijí především děti, kterým nebude vadit, že animák Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese výrazně neozvláštňuje a neaktualizuje dobrodružný žánr, ale jen si vyzobává prvky od slavnějších kolegů.


Publikování nebo další šíření obsahu serveru uzij.cz je bez písemného souhlasu společnosti Webový servis Company s.r.o. zakázáno.